Filtr do rynny
Rynny pełnią na dachu ważne funkcje. Odpowiadają za sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu, ochronę elewacji i ścian przed działaniem wody. Dlatego niezależnie od tego czy jesteś właścicielem dużego, czy też małego domu – powinieneś zajrzeć na dach i sprawdzić jak wygląd sprawa rynien na Twoim domu.
Na zatykanie się rynien i rur spustowych najbardziej narażone są domy usytuowane w pobliżu drzew. W trakcie użytkowania rynna ulega zanieczyszczeniu przez osady spływające z dachu, liście owady i inne rzeczy nanoszone przez wiatr.
Wyczyszczone i udrożnione rynny eliminują ściekanie wody deszczowej po elewacji, a tym samym powstawanie zacieków na ścianach. Konsekwencją tego będą pojawiające się zawilgocenia wewnątrz domu.
Jak często czyścić rynny?
Rynny należy poddawać okresowym przeglądom i oczyszczać przynajmniej raz w roku – szczególnie przed zimą lub częściej jeśli wystąpi taka potrzeba.
Udrożnienie rynien przed zimą jest bardzo ważne. Drożne rynny minimalizują powstawanie zatorów wody powstałej na skutek topnienia śniegu z dachu. Zmniejszają też proces tworzenia się sopli oraz nawisów śniegowo-lodowych. Udrożnienie rynien zimą minimalizuje koszty związane z uporczywym usuwaniem śniegu oraz znacznie zmniejsza koszt napraw. Jeżeli nie udrożni się rynien na zimę, szczególnie taką, której towarzyszą opady śniegu i niskie temperatury, już w pierwszym roku funkcjonowania budynku może dojść do odszczelnienia się rynien.
Czy tylko stare rynny należy czyścić?
Czyszczenie rynien i rur spustowych jest nie tylko ważne przy starych rynnach – zapchane nowoczesne systemy są równie niewydajne, jak te sprzed wielu lat.
Jak to wyczyścić?
Czyszczenie rynien obejmuje dwa zabiegi. Pierwszy to samo czyszczenie rynien, drugi polega na udrażnianiu i płukaniu rur spustowych oraz rewizji-separatorów.
Najbardziej efektywnym sposobem usuwania zanieczyszczeń blokujących i obciążających rynny jest użycie myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. W ten sposób sprawdzimy też czy rury spustowe są drożne. W przypadku zapchania ich liśćmi i innymi odpadami konieczne jest przepchanie, nawet jeśli trzeba czasowo zdemontować niektóre części.
Nie tylko wyczyścić ale i naprawić…
Kiedy zauważymy w rynnach i rurach spustowych wodne przecieki to znak, jakiś element jest pęknięty i trzeba go wymienić. Można do tego zastosować samoprzylepną taśmę bitumiczną, kauczukową lub silikonową albo w miejscach połączeń rynien i rur spustowych użyć uszczelniacz dekarski. Takiej naprawy można dokonać tylko dla orynnowania wykonanego z metalu.
Czasem zniszczone elementy trzeba wymienić na nowe. Możemy sami naprawić nieduże uszkodzone części- wystarczy pęknięte odcinki wypiąć z obejm i wstawić nowe. Samodzielnie też damy radę dokręcić lub dogiąć haki podtrzymujące rynny i obejmy mocujące rury spustowe.
Niestety gdy uszkodzenia dotyczą większej części systemu rynien należy wymienić cały system odwodnienia dachu. Możliwość samodzielnej naprawy uwarunkowana jest sposobem montażu całego systemu odwodnienia. W przypadku systemu rynien połączonego uszczelkami, łatwo zdemontujemy zniszczone elementy i wstawimy nowe części. Gdy poszczególne części systemu połączone są na stałe – lutowane lub sklejone konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu dekarstwa i odpowiednich narzędzi aby uszkodzone rynny ze stali ocynkowanej uszczelnić poprzez lutowanie lub wymienić na nowe elementy.
Wymiana całej rynny wraz z łączącymi ja kształtkami jest najczęściej skomplikowanym zadaniem bo nierzadko wiąże się z koniecznością zdemontowania części pokrycia dachowego sąsiadującego ze zniszczoną rynną. To już zadanie dla doświadczonych dekarzy.
i pomalować… aby zabezpieczyć przed rdzą
Gdy odkryjemy zadrapane miejsca na rynnach stalowych powinniśmy je pomalować aby nie wdała się korozja. Farby zaprawowe zabezpieczą system przed rdzą. Najlepiej pomalować wszystkie elementy orynnowania – wtedy nie będzie widoczna różnica w kolorze a stare, wypłowiałe rynny zyskają nowe oblicze.
Filtr rynnowy – zamiast czyszczenia?
Można zapobiec zapychaniu się rynien- stosując filtry do rynien. Filtry pozwalają na przepływ wody, lecz zatrzymują zanieczyszczenia zanim zablokują rynnę i spowodują kosztowne uszkodzenia. Zapobiegają zatkaniu rynny przez liście, mech, gałązki i inne zanieczyszczenia. Zamiast stracić sporo czasu na czyszczeniu rynien – możemy zapobiec ich zapychaniu.