Rynny powinny być przynajmniej dwa razy w roku kontrolowane pod kątem drożności, szczelności i mocowania. Niedrożny system rynnowy, zamontowany przy ścianie zewnętrznej, zwiększa ryzyko zawilgocenia ścian budynku. Aby tego uniknąć, warto regularnie sprawdzać stan rynien, przeprowadzać niezbędne naprawy oraz dbać o ich czystość.
Do rynien często wpadają różne zanieczyszczenia, które utrudniają odprowadzanie wody deszczowej, takie jak liście, mech, gałęzie, owady i inne resztki. Zabrudzone rynny mogą prowadzić do zanieczyszczenia elewacji budynku. Po zimie, zamarzająca woda oraz zalegający śnieg mogą powodować deformację orynnowania i prowadzić do nieszczelności systemu rynnowego.
Najczęściej do niedrożności rynien dochodzi wskutek zatkania ich liśćmi i kawałkami gałęzi. Zatkane rury spustowe powodują przelewanie nadmiaru wody na ściany budynku podczas intensywnych opadów deszczu. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż filtrów do rynien, które zatrzymują zanieczyszczenia.
Głównym okresem, kiedy należy sprawdzić drożność rynien i rur spustowych, jest jesień. To wtedy gromadzą się liście, gałęzie i błoto, które mogą zablokować przepływ wody. Kolejnym dobrym momentem na kontrolę i czyszczenie rynien jest wiosna.
Aby utrzymać drożność rynien, warto przynajmniej dwa razy w roku, korzystając z drabiny, usunąć z nich wszelkie zalegające przedmioty, liście czy kawałki gałęzi.
Rynnowe rury spustowe można oczyścić za pomocą węża ogrodowego. Zanieczyszczone rynny i rury spustowe często prowadzą do zabrudzeń ścian i elewacji budynku. Zaniedbane systemy orynnowania mogą także spowodować zawilgocenie ocieplenia budynku oraz podbitek drewnianych.
Po oczyszczeniu rynien warto pomyśleć o zamontowaniu filtrów do rynien. Filtr zapobiega ich zatkaniu przez liście, mech, gałęzie i inne zanieczyszczenia, umożliwiając swobodny przepływ wody. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, zanim te zablokują rynnę i spowodują uszkodzenia.
Dobrym rozwiązaniem jest filtr do rynien OPTIMUM. Jest on wykonany z odpornej na warunki atmosferyczne pianki polyetherowej i łatwy do zamontowania – nie wymaga użycia narzędzi.