Na zatykanie się rynien i rur spustowych najbardziej narażone są domy usytuowane w pobliżu drzew. W trakcie użytkowania rynna ulega zanieczyszczeniu przez osady spływające z dachu, liście owady i inne rzeczy nanoszone przez wiatr.
Wyczyszczone i udrożnione rynny eliminują ściekanie wody deszczowej po elewacji, a tym samym powstawanie zacieków na ścianach. Jeśli zaniedbamy czyszczenie rynien wewnątrz domu mogą pojawić się zawilgocenia.
Przynajmniej dwa razy w roku warto przejrzeć i oczyścić rynny z zalegających śmieci. Przed zimą i na wiosnę. A jeśli zajdzie potrzeba – to częściej.
Najwięcej liści zbiera się i trafia do rynien jesienią, dlatego właśnie w tym okresie warto pamiętać o czyszczeniu rynien. Najlepiej aby zająć się tym przed opadami śniegu, który może utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie prac. Jeżeli nie udrożni się rynien przed zimą, szczególnie taką, której towarzyszą opady śniegu i niskie temperatury, już w pierwszym roku funkcjonowania budynku może dojść do odszczelnienia się rynien.
Czyszczenie rynien i rur spustowych jest nie tylko ważne przy starych rynnach. Zapchane nowoczesne systemy są równie niewydajne, jak te sprzed wielu lat.
Rynny możemy czyścić zwykłą szczotką z krótkim trzonkiem, w sprzedaży są także dostępne specjalne szczotki do czyszczenia rynien z teleskopową rączką, która ułatwi nam pracę. Natomiast rury spustowe można czyścić wtłaczając w nie wodę z węża ogrodowego, od strony sztucerów.
Najbardziej efektywnym sposobem usuwania zanieczyszczeń blokujących i obciążających rynny jest użycie myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. W ten sposób sprawdzimy też czy rury spustowe są drożne. W przypadku zapchania ich liśćmi i innymi odpadami konieczne jest przepchanie, nawet jeśli trzeba czasowo zdemontować niektóre części.
Kiedy zauważymy w rynnach i rurach spustowych wodne przecieki to znak, jakiś element jest pęknięty i trzeba go wymienić. Można do tego zastosować samoprzylepną taśmę bitumiczną, kauczukową lub silikonową albo w miejscach połączeń rynien i rur spustowych użyć uszczelniacz dekarski. Takiej naprawy można dokonać tylko dla orynnowania wykonanego z metalu.
Czasem zniszczone elementy trzeba wymienić na nowe. Możemy sami naprawić nieduże uszkodzone części- wystarczy pęknięte odcinki wypiąć z obejm i wstawić nowe. Samodzielnie też damy radę dokręcić lub dogiąć haki podtrzymujące rynny i obejmy mocujące rury spustowe.
Niestety gdy uszkodzenia dotyczą większej części systemu rynien należy wymienić cały system odwodnienia dachu. Możliwość samodzielnej naprawy uwarunkowana jest sposobem montażu całego systemu odwodnienia. W przypadku systemu rynien połączonego uszczelkami, łatwo zdemontujemy zniszczone elementy i wstawimy nowe części. Gdy poszczególne części systemu połączone są na stałe – lutowane lub sklejone konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu dekarstwa i odpowiednich narzędzi aby uszkodzone rynny ze stali ocynkowanej uszczelnić poprzez lutowanie lub wymienić na nowe elementy.
Wymiana całej rynny wraz z łączącymi ja kształtkami jest najczęściej skomplikowanym zadaniem bo nierzadko wiąże się z koniecznością zdemontowania części pokrycia dachowego sąsiadującego ze zniszczoną rynną. To już zadanie dla doświadczonych dekarzy.
Gdy odkryjemy zadrapane miejsca na rynnach stalowych powinniśmy je pomalować aby nie wdała się korozja. Farby zaprawowe zabezpieczą system przed rdzą. Najlepiej pomalować wszystkie elementy orynnowania – wtedy nie będzie widoczna różnica w kolorze a stare, wypłowiałe rynny zyskają nowe oblicze.
Można zapobiec zapychaniu się rynien- stosując filtry do rynien. Filtry pozwalają na przepływ wody, lecz zatrzymują zanieczyszczenia zanim zablokują rynnę i spowodują kosztowne uszkodzenia. Zapobiegają zatkaniu rynny przez liście, mech, gałązki i inne zanieczyszczenia. Zamiast stracić sporo czasu na czyszczeniu rynien – możemy zapobiec ich zapychaniu.